Zehirlenmenin önüne geçin!

Aşağa gitmek

Zehirlenmenin önüne geçin!

Mesaj  Teşkilat-ı Mahsusa Bir Çarş. Tem. 11, 2007 1:42 am
Ev taşıma, boya badana ve yolculukların arttığı; dolap ve çekmecelerin açık olduğu yaz aylarında çocuk zehirlenmeleri artıyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Beyazova, çocukların başına gelen kazalar arasında zehirlenmelerin 2. sırada geldiğini belirtti.

Çocuklarda zehirlenmelerin daha çok 1-5 yaş arasında meydana geldiğini hatırlatan Beyazova, "Çünkü bu yaşlardaki çocuklar emekler, yürür, karıştırır, elindekini ağzına götürür, bardaktan içer ve başkalarını taklit ederler" dedi.

Beyazova, yaz aylarında ev taşıma, boya badana ve yolculukların çok yapılması nedeniyle evlerin dağınık, dolap ve çekmecelerin açık olduğunu; mantar, zerdali çekirdeği ve zehirli otlara kolay ulaşılabildiğini; böcek ilaçlarının kullanılmaya başlandığını ve böcek sokma olasılığı arttığı için zehirlenme vakalarına daha çok rastlandığını bildirdi. Bu mevsimde taşınma, boya ve badana işleri nedeniyle mutfaktaki deterjanlar, kireç çözücüler ve yakıcı temizlik maddeleriyle banyolarda çamaşır deterjanları, ağartıcılar ve gaz yağlarının daha fazla ortada bırakıldığını anlatan

Beyazova, zehirlenmelerin önüne geçilmesi için bu tür maddelerin çocukların ulaşabileceği yerlerde bulundurulmaması gerektiğini vurguladı. Beyazova, alışılagelmiş düzenin bozulması, yeni bir kardeş doğması ve başka bir evi ziyaretin de zehirlenmeleri artırdığını bildirdi.

Ana-babaların eğitiminin zehirlenmelerin önlenmesinde çok önemli olduğunu kaydeden Beyazova, ayrıca zehirli maddelerin ambalajlanmasına özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Yetişkinlerin ilaçları ambalajından çıkardıktan sonra ortada bırakmaması gerektiğine işaret eden Beyazova, ilaçların çocuklara "şeker" diye yutturulmaması ve her şeyi taklit ettikleri için çocukların gözü önünde ilaç kullanılmamasının önemli olduğunu bildirdi.

Zehirlenmelerin önlenmesi için çocukların da eğitilmesi gerektiğini ifade eden Beyazova, "Okul öncesi çocuklara bilmedikleri şeylerin tadına bakmamaları gerektiği öğretilmelidir. Okul çocukları ise kendilerini ve küçük kardeşlerini zehirli maddelerden korumayı öğrenmelidir" dedi.

Zehirlenmelere daha çok ilaçlar neden oluyor
Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı Ulusal Zehir Merkezi (UZEM) yetkililerinden alınan bilgiye göre, merkeze yapılan başvuruların yüzde 56’sını çocukluk çağı zehirlenmeleri oluşturuyor.

Merkeze bildirilen çocukluk çağı zehirlenmelerinin büyük bölümüne ilaçlar neden oluyor. Bunu evde kullanılan deterjan, kibrit ve naftalin gibi kimyasallar ile tiner ve gaz yağı gibi diğer kimyasal maddeler izliyor.

Çocuklarda zehirlenmelerin yüzde 98’i kazayla ağızdan alınan zehirli maddeler nedeniyle olurken, yüzde 1.6’sı solunum, yüzde 0.4’ü de deri yoluyla alınan zehirli maddeler nedeniyle gerçekleşiyor.

1-9 yaş grubu aralığındaki zehirlenmeler daha çok erkek çocuklarda, 10-14 yaş ile 15-19 yaş aralığındakiler ise kız çocuklarda görülüyor.

_________________
VATAN NE TÜRKİYE'DİR TÜRKLERE NE DE TÜRKİSTAN,VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TURAN!

UMUDUN BİTTİĞİ YERDE TÜRKÜN KUDRETİ BAŞLAR!!!

avatar
Teşkilat-ı Mahsusa
Moderatör
Moderatör

Mesaj Sayısı : 759
Yaş : 36
Kayıt tarihi : 04/07/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz