ORHAN GAZİ

Aşağa gitmek

ORHAN GAZİ

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 01, 2007 5:07 pm
Orhan Gazi, babasından kalan küçük ülkeyi büyük bir devlet haline getiren, beylikten hükümdarlığa doğru giden güçlü bir devlet adamıdır.

Orhan Gazi 1288’de doğdu ve 36 yaşında Beyliğe geçti. Ağabeyi Alâeddin Paşa daha çok kendisini ilme, Orhan ise politikaya, devlet işlerine ve savaşa vermişti. Onlar iki kardeş el ele vererek Osmanlı Devleti’ni sağlam temellerle kurmaya çalıştılar. İki kardeş arasındaki âhenkli çalışmalar, kendilerinden sonrakilere örnek oldu.

Orhan, Bursa’yı alarak orayı başkent yaptı. O, gerçek bir devlet kurmaya, onun organizasyonunu yaparak hudutlarını genişletmeye karar vermişti. O, Osmanlı soyunun en kahraman, en temiz ve yetenekli kişilerinden biridir.

Orhan Gazi, ilk orduyu kurdu; kanun ve nizamlar koydu ve ilk parayı bastı. Bursa’dan sonra Semendire, Aydos, İzmit, Hereke, İznik, Mudurnu, Göynük, Gemlik, Karasi, Bergama, Mihaliççik ve Kirmasti’yi aldı.

Oğlu Süleyman Paşa Rumeli’ye geçti. Gelibolu, Bolayır, Hayrabolu, Tekirdağ, İpsala ve dolaylarını aldı.

Yabancı devletlerle ilk ilişki Orhan Gazi zamanında başladı. Orhan’ın güçlü devletinden çekinen Bizans İmparatoru Kantakuzinos, kızı Prenses Theodora’yı ona vererek barış içinde yaşamak istedi.

Orhan’ın attığı sağlam temellerle ilerleyen beylik, zamanla dünya çapında bir devlet oldu. Orhan Gazi, bilginleri sever ve korurdu, adaleti yaydı.

1359 yılında ölen Orhan Gazi, 33 yıl hükümdarlık yaptı. Bunun yirmi yılı sulh ve sükun içinde geçti.

_________________
avatar
Admin
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 777
Yaş : 38
Kayıt tarihi : 30/06/07

Kullanıcı profilini gör http://www.elaziz.the-up.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz