Elazığ mermeri

Aşağa gitmek

Elazığ mermeri

Mesaj  krall23 Bir Cuma Kas. 09, 2007 2:56 pm

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Öztürk, hedeflerinin 1 milyar dolar ihracaat gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Hedeflerinin günden güne arttığını ifade eden Öztürk yatırımcıya özellikle mermer konusunda teşvik verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

38 ülkeye mermer ihracatı yapıldığını, Elazığ'da 20 çeşit mermerin bulunduğunu söyleyen Öztürk, en büyük sorunlarının nakliye olduğunu belirterek ayrıca AR-GE çalışmasının olmaması ve nitelikli iş gücünün olmamasınında sorunların başında geldiğini ifade etti.


Öztürk, "2010 yılında hedefimiz 1 milyar dolarlık ihracat yapmaktır. Mermer olmak üzere birçok iş alanında ihracaatı artırmak istiyoruz. Bunu başaracağız, çünkü mermer konusunda Elazığ'ın dünya'da önemli bir konumu vardı." dedi.

Milli Prodüktivite Merkezi Genel Sekreteri Kerim Ünal da, Türkiye genelinde verimlilik çalışmaları yaptığını söyleyerek, Elazığ'ın bu yönde daha da verimli olduğunu belirtti.

Ünal, "Elazığ'da 10 aydır yapılan çalışmalar şirketler arasında çok verimli oluyor. Bizim de amacımız yatırımcılarımızın bu konuda daha da bilgilendirilmesidir." dedi.

Mermer işletmecesi Muhammed Ali Akdağ ise dünyanın en hızlı gelişen sektörünün mermercilik olduğunu ifade ederek Elazığ'da imalat deyince ise mermerciliğin ilk sırada yer aldığını söyledi.

Türkiye'de 2 katrilyonluk mermer rezervi olduğunu dile getiren Akdağ, 2010'da 2,5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayarak liderliği İtalya'dan alacaklarını anlattı.

Akdağ, "Mermercilikte girdi maliyeti çok yüksek, enerji pahalı, döviz istikrarsız, finansman sorunu, ocaklardaki alt yapı eksikliği, nakliyenin pahalı olması, üretim kayıpları, İthal granitin fazla olması ve bürokratik engeller mermerciliğin temel sorunlarıdır." şeklinde konuştu

Elazığ Maden ve Mermerciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Arslan ise, mermerciliği ve madenciliği tanıtmak, geliştirmek ve fiyat politikalarını belirlemek için birliği kurduklarını kaydetti.

Arslan, mermercilikle ilgili yurt dışında 6, yurtiçinde ise 3 fuar açtıklarını dile getirerek, Elazığ mermerini tanıtmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini sözlerine ekledi.

_________________
Özünden habersiz nesil perişan,suratlar maskeli asıl perişan, Türküler yapmacık usül perişan,şinanayla çalan telden bezmişim.Gördüğüm manzara yakar sinemi,yok mu hesap soran batıyor gemi,adamlık yoluna koydum kellemi,bu rezil kepaze halden bezmişim..

krall23
Moderatör
Moderatör

Mesaj Sayısı : 210
Kayıt tarihi : 18/09/07

Character sheet
OYUN: 5

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz